Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (16)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (18)
- (1)
- (13)
- (1)
- (191)
- (202)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (19)
- (16)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (41)
- (67)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (31)
- (59)
- (29)
- (1)
- (1)
- (55)
- (25)
- (7)
- (5)
- (68)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (62)
- (61)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (18)
- (5)
- (2)
- (13)
- (2)
- (9)
- (2)
- (26)
- (1)
- (8)
- (93)
- (4)
- (9)
- (1)
- (48)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (62)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (12)
- (16)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (180)
- (1)
- (1)
- (193)
- (1)
- (291)
- (58)
Filtered Search Results
Sarstedt Inc Screw cap, yellow, suitable for tubes Ø 16-16.5 mm, 1000/pk
Screw cap, yellow, suitable for tubes Ø 16-16.5 mm, 1000 piece(s)/bag.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ace Glass, Inc. 10/10 outer joint with 15-415 thread, 16mm OD, 13.5mm ID
10/10 JOINT 15-415 16MM (GLASSBLOWER)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Analytical Sales & Services Plate For 16mm Test Tubes
Plate For 16Mm Test Tubes, Each/1.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Disposable Screw Cap Closure
Threaded cap ensures a secure seal and disposable for convenience
Fisherbrand™ GL45 Thread Tube Screw Cap
Designed to fit any reservoir or bottle with GL 45 screw threads.
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Colored Screw Caps PROMO
Colored screw caps for use with non-sterile, skirted and conical bottom tubes.
| Includes | O-ring |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Skirted and Conical Bottom Tubes |
| Product Type | Screw Cap with O-ring |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ In-Line Caps for 1.1 mL Microtube System
Pre-racked 1.1 mL-tall microtubes boxed to match a standard 96-well microplate footprint for multichannel pipetting or automated workstations.
Bel-Art™ SP Scienceware™ Wilmad-LabGlass™ Doty™ Susceptibility Plugs
Bel-Art™ SP Scienceware™ Wilmad-LabGlass™ Doty™ Susceptibility Plugs allow the sample to be substantially concentrated.
| For Use With (Equipment) | 5 mm Wilmad-LabGlass Thin Wall Precision Tubes |
|---|---|
| Product Type | Susceptibility Plugs |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Wilmad™ Disposable NMR Tube Caps, 4.0mm Dia., Blue
Different colors help track samples based on various reference solvents.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 4.0 mm |
| Color | Blue |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | NMR Spectroscopy |
Wilmad-LabGlass™ SP Scienceware™ PTFE NMR Tube Caps
Machined to exact specifications for greater spinning stability Wilmad-LabGlass PTFE NMR Tube Caps have a smaller gyroradius, more homogeneous mass distribution, and better chemical resistance than disposable caps.
| Color | White |
|---|---|
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | Experiments at high to ultra-high field and those using Chloroform as the reference solution. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Wilmad-LabGlass™ Positioning Rods for Doty™ Susceptibility Plugs
Bel-Art™ SP Scienceware™ Wilmad-LabGlass™ Positioning Rods for Doty™ Susceptibility Plugs allow the sample to be substantially concentrated.
| For Use With (Equipment) | 5 mm Doty Susceptibility Plugs |
|---|---|
| Product Type | Positioning Rod |
Greiner Bio-One Screw Cap for Leucosep Tubes
For use with Leucosep, Polystyrene and Polypropylene tubes